Yumuşak Lens Bakımı Nasıl Yapılır?

Yumuşak lens bakımı

Eczanenin veya optikçilerin kontakt lens bakımı bölümüne baktığınızda kafa karıştırıcı bir ürün yelpazesi bulacaksınız. Göz korkutucu olmasına rağmen lens bakımını ince detaylarına kadar anlamanız önemlidir. Kontakt lenslerinizin bakımını ihmal etmek, körlük dahil olmak üzere çeşitli göz enfeksiyonlarına neden olabilir.

Aslında, kontakt lenslerin bakımı şimdilerde her zamankinden daha kolay. Tek şişe bakım suları ve tek kullanımlık kontakt lens alternatifleriniz var. Lens bakımının yıllar öncesine göre çok daha az zaman, masraf ve sıkıntıya neden olduğunu kabul etmemiz gerekiyor. Peki, yumuşak lens bakımı nasıl yapılır?

Yumuşak Lens Bakımını Yapmak

  • Kir ve mikropları gözünüze bulaştırmamak için önce ellerinizi yıkayın. Nemlendirici sabunlardan kaçının; çünkü bu sabunlar cildiniz için iyi olsalar bile kontakt lensler için iyi değildirler. Tüysüz bir havluyla ellerinizi kurutun.
  • Lensinizi çıkardıktan sonra, lensinize uyumlu olarak önerilen lens suyuyla temizleyin.
  • Temizleme işlemi, gözde üretilen bakterileri, kozmetik ürünlerini ve lensin konforunu bozan diğer pislik maddeleri lensinizden temizlemeye yardımcı olur. Ovulamaya gerek olmayan bir lens solüsyonu kullanıyor olsanız bile, lensi birkaç damla solüsyonla avucunuzda ovmanız önerilir.
  • Gevşemiş pislikleri lensinizden temizlemek için lensi daha sonra birkaç damla lens solüsyonu kullanarak tekrar durulayın. Durulama en az temizleme kadar önemli bir adımdır. Durulama aşamasını kesinlikle atlamamanızı tavsiye ederiz.
  • Lensi temiz lens kutusu veya lens tutucusuna yerleştirin ve yeni bir solüsyon ile doldurun. Eski lens solüsyonunuzu asla kullanmayın. Eski lens suyunu kullanmak aynı bulaşık suyuyla tekrar bulaşıklarınızı yıkamaya benzer. Ne size ne lensinize bir faydası yok ama gözünüze mutlak zararı vardır.
  • Dezenfeksiyon işlemi lens üzerindeki mikroorganizmaları öldürecektir. Dezenfeksiyon süresi kullandığınız lens solüsyonuna göre değişir. En az ne kadar beklemeniz gerektiğini bilmiyorsanız lens suyunuzun ambalajını veya şişesini inceleyebilirsiniz.
  • Diğer lensiniz için de aynı adımları tekrarlayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir