Renk Körlüğü Nedir? Belirtileri, Nedenleri ve Tedavisi

renk körlüğü

Algı gerçektir. Birçok kişi için gerçekler, dünyanın büyük çoğunluğunun gördüğünden daha farklı görünebilir. Renk körü körlüğü; bir kişinin kırmızı, yeşil veya mavi ya da bu renklerin belirli tonlarını görme konusunda zorluk çektiği anlamına gelir. Renkli görme eksikliği veya renk körlüğü olarak da adlandırılan bu durum, her 12 erkekten yaklaşık 1’inde, her 20 kadından ise yaklaşık 1’inde görülür.

Popüler inancın aksine renk körlüğü dünyayı gri tonlarında görmek anlamına gelmiyor. Bir kişinin herhangi bir rengi hiç görememesi çok, çok nadiren olur. Renk körlüğü, bir çocuğun öğrenme yeteneği ve eğitim hayatını etkileyebileceği gibi yetişkinleri bazı işlerde çalışamamasına neden olabilir. Bu neden dolayı renk körlüğü hafif bir sakatlık olarak kabul edilir.

Renk Körlüğünün Belirtileri Nedir?

Renk körlüğü, çocukluk döneminde, ebeveynlerin yürümeye başlayan çocuğun farklı renkleri tanımada veya tanımlamasında güçlük çektiğini fark ettiklerinde anlaşılmaya başlar. Bununla birlikte, renk görme eksiklikleri, erişkinliğe kadar her zaman geleneksel yollarla teşhis edilemez.

Renk körlüğünün en belirgin belirtisi, bazı renkleri görme yeteneğidir ancak diğer renkleri görmeme yeteneği veya belirli renklerin farklı tonları arasında ayırımı yapamama özelliğidir. Hafif renk görme eksikliği olanlar için semptomların tanınması daha zor olabilir. Birey, çevrelerindeki insanların nesneleri gördüklerinden farklı bir gölge olarak tanımladığını fark edebilir.

Arkadaşlarınız ve aileler çoraplarının eşleşmediğini veya seçtikleri bir kravatın gömlekleriyle birlikte olmadığını belirtebilir. Neyse ki, renk körlüğünün teşhisi kolaydır. Renk körlüğünden şüpheleniyorsanız, kendinizi çevrimiçi olarak test edebilirsiniz . Sınamalar, farklı renkleri ne kadar iyi tanıdığınızı ölçen basit bir görsel desen setidir. Bu testlerde, renkli noktalar kümelerine bakıp, bir mektup veya sayı gibi onlarda bir desen bulmaya çalışırsınız. Şekli bulamazsanız, bir renk körlüğü olabilir ve daha ileri teşhis için bir göz doktoruna gitmeniz gerekir.

Renk Körlüğü Nedenleri Nedir?

Renk körlüğünün çeşitli olası nedenleri vardır. En yaygın renk görme problemleri geneldir ve bir veya her iki ebeveynden miras alınma yoluyla edinilmiştir. Genellikle renk körlüğünün bu kalıtsal biçimleri doğumda bulunur, ancak genetik olma durumuna rağmen, semptomlar yaşamın ilerleyen zamanlarına kadar gelişemez veya teşhis edilemez.

Renk körlüğüne, gözler veya optik sinirlerdeki fiziksel hasarlar neden olabilir. Glokoma, diyabet, maküler dejenerasyon, katarakt ve basit yaşlanma, renk görme sorunlarına neden olabilir veya katkıda bulunabilir. Aynı şekilde gözlerin, optik sinirin veya beynin yaralanması renk görme özelliğini etkileyebilir. Bazı ilaçların renk görme eksikliklerini de içeren yan etkileri olabilir. Renkleri ayırt etme becerinizde herhangi bir değişiklik fark ederseniz derhal doktorunuza danışın. Zira bu, altta yatan yaralanma veya tanı konmamış bir durumun belirtisi olabilir.

Renk Körlüğünün Türleri Nelerdir?

Algıladığımız renkler, gözün koni hücreleri ve beynin ilettiği bilgi ile belirlenir. Normal görüşlü insanlar üçlü koni tipine sahip üç renklidir: kırmızı, yeşil ve mavi. Her bir koni hücresi, kısa (mavi), orta (yeşil) veya uzun (kırmızı) dalga boylarına duyarlı hassas ışığa sahiptir. Üç ana dalga boyundaki ışığa duyarlı, ortalama koni hücrelerine sahip insanlar renklerin tamamını görebilirler. Bir kişi, belirli koni hücrelerini kaçırdığında, koni hücreleri çalışmadığında veya algılanan rengi çarpıttıklarında renk görme eksikliği olur. Üç önemli renk görme problemi vardır; kırmızı / yeşil, mavi / sarı ve monokroma. Kırmızı / yeşil ve mavi / sarı görme eksiklikleri iki renk şiddeti seviyesinde ortaya çıkar: üç renkli (üç koni türü varsa) veya iki renkli (sadece iki koni türü bulunur).

Kırmızı / Yeşil Renk Görüşü Eksikliği

Kırmızı / yeşil renk görme eksiklikleri, renk körlüğünün en yaygın biçimleridir. Kırmızı-yeşil renk körlüğü aslında alt tiplere ayrılır – bunlar yeşil görme yelpazesini etkileyen ve kırmızıyı etkileyen alt tiplendir.

Yeşil: Deuteranomaly

Erkek nüfusun yaklaşık % 6’sında bulunan kırmızı-yeşil renk körlüğünün bu alt türü, renk görme eksikliğinin en hafif ve en yaygın biçimidir. Deuteranomalik üç renklitir (bireyin tümü 3 koni tipine sahiptir), ancak yeşil dalga boyuna duyarlılığı düşüktür. Döteranomalisi olan kişiler kırmızıları yeşil ile, sarıları sarı olan açık yeşillerle, açık gri soluk pembe ve lila ile açık renk muzları birbirine karıştırabilir. Daha şiddetli ancak daha az yaygın olan döteryum, yeşil-reseptör konileri tamamen kaybolduğunda ikili görüntü üretir. Bir döteryopak yalnızca iki ila üç farklı ton arasında algılanabilir. Deuteranopia erkeklerin yaklaşık % 1’ini etkiler. Hem deuteranomaliler hem de deteropozya kalıtsaldır ve cinsiyete bağlıdır.

Kırmızı: Proteotomiyal

Bu, yeşil konilerden ziyade kırmızı renk hassasiyetini etkileyen deuteranomalinin tam tersidir. Daha az yaygındır, erkeklerin yaklaşık % 1’ini etkiler. Protanomalyalı insanlar siyahı kırmızı tonları, kırmızıları veya morları olan bazı mavileri, koyu kahverengi koyu yeşil ile turuncu yeşil karıştırabilir. Protanopia, kırmızı dalga boylu koni yokluğundan kaynaklanan dikromatik formdur. Saf kırmızılar siyah görünüyor; morlar maviye benziyor; portakallar çamurlu sarılar gibi görünüyor. Her iki koşul da kalıtsaldır ve ağırlıklı olarak erkekleri etkileyen cinsiyete bağlıdır.

Mavi / Sarı Renkli Görme Eksikliği

Tritanomaly, mavi konilerin hassasiyetini etkileyen nadir bir renk görme eksikliğidir. 10,000 kişiden 1’i etkileyen bu rahatsızlık hem erkek hem kadınlarda görülür. Tritanomalisi olan insanlar çoğunlukla mavileri yeşiller ve mor veya menekşe renklerini sarı renklerle karıştırırlar. Çift renkli versiyon, tritanopi, mavi retinal reseptörlerin eksikliğidir. Bu renk görme yeteneğine sahip insanlar için maviler yeşilimsi görünür, sarılar ve portakallar pembeye benziyor ve morlar derin kırmızı renkte görünüyor. Genellikle kalıtsal olmasına rağmen, bu durum başka nedenlere de neden olabilir.

Monochromacy

Monochromacy, achromatopsia veya total color körlüğü, çoğunlukla kusurlu veya mevcut olmayan konileri olan koşullardır; bu da renkleri ayırt etme yeteneğinin eksikliğine neden olur. Bu renk körlüğü şekillerine sahip insanlar dünyayı çeşitli tonlarda griye çeviriyorlar. Son derece nadiren, bu koşullar çoğunlukla ışık duyarlılığı ve zayıf görüş ile ilişkilendirilir.

Renk Körlüğünün Tedavisi Nasıl Yapılır?

Bazı edinilmiş renk görme problemleri tedavi edilebilir. Örneğin, katarakt cerrahisi normal renk görüşünü geri kazandırabilir. Genetik olarak kalıtsal görülen renk görme eksiklikleri, genellikle göz konileriyle ilişkili olduğu için tedavi edilemez veya düzeltilemez. Bununla birlikte, renk görme özürlü olan insanlar kendi durumlarını oldukça kolay telafi etmeyi öğrenebilirler. Çocuğunuz renk körü ise, öğretmenlerinin sınırlarının farkında olduğundan ve evde renk seçimiyle onlara yardımcı olduğundan emin olun.

Bazı insanlar için etkili olabilecek renk görme problemini telafi etmeye yardımcı olmanın birkaç yolu vardır. Parlamayı engelleyen güneş gözlüğü veya renklendirilmiş gözlük takmanın, renklerin daha iyi ayırt edilmesinde renk görme eksikliğine sahip bazı insanlara yardım ettiği biliniyor. Renkli kontakt lensler bazı insanlara renkler arasındaki farkları görmelerine de yardımcı olabilir. Hafif filtreleme lenslerindeki son gelişmeler, testlerde umut verici sonuçlar veriyor ve bazı renk kör insanlara belirli renk tonlarını ayırt etme olanağı sunuyor. Gelecekte bir gün renk görme eksikliklerini düzeltmek için daha uygun bir seçenek karşımıza çıkacaktır.

Bununla birlikte, çoğu birey renk körlüğünü gündelik hayatlarında yönetmek için hileler ve teknikler geliştirir. Bir hüner, stoplight sırasını ve trafik işaretleri biçimlerini ezberlemek gibi bağlam, konum ve parlaklık gibi görsel ipuçlarını aramayı öğrenmektir. Diğerleri, kıyafet seçimlerini eşleştirme veya koordine etme konusunda yardım isteyebilir ve kabul edilebilir olduklarını bildikleri belirli kıyafet kombinasyonlarına sadık kalabilir. Kişilerin telafi etmeyi seçtikleri yol ne olursa olsun, önemli renk görme özürlülüklerinden muzdarip kişiler bile tam ve mutlu yaşayabilirler. Sınırlı renk algılamaları, her gün gördükleri parlak ve renkli gerçeklik için takdirlerini azaltmak için çok az şey yapar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir