Lensle Ağlayınca Ne Olur?

Lenslerle ağlamak

Belki ilginç biraz da tuhaf bir soru: lensle ağlayınca ne olur? Kontakt lens taktığınızda normalde sizin için sıradan ve insani olan birçok şeyin nasıl değişeceğin bilmek istersiniz. Lensleriniz varken ağlamak bunlardan biri. Kontakt lensleriniz göz küresinin yüzeyine yapıştığından, göz ile kontakt lenslerin arasından gözyaşının geçmesinin imkan yoktur.

Ağlamak, göz içinde daha fazla gözyaşı üretilmesine neden olur. Bununla birlikte, artan gözyaşı dozu kontakt lensin yerinden çıkması veya düşmesi için yeterli değildir. Ekstra gözyaşı sadece lensinizin yüzeyini yıkar ve bazen birkaç saniyelik görüş bulanıklığına neden olabilir. Gözünüzde lens varken ağlayınca kontakt lenslerle ilgili anormal bir sorun yaşamayacaksınız.

Kendinizi kontak lenslerle ağlarken buluyorsanız, yapabileceğiniz en iyi şey gözlerinizi ovmamayı hatırlamak için elinizden gelenin en iyisini yapmak olabilir. İnsanlar ağlarken gözlerini ovmak için refleks olarak harekette bulunular. Lens taktığınızda gözlerinizi ovalamanız ise lensi yerinden oynatabilir. Ağladığınızda gözünüzde daha fazla sıvı olduğundan, gözlerinizi ovmanız durumunda lensin gözün merkezinden uzaklaşması ve kontak lensinin düşmesi daha kolaydır. Gözlerinizi ovmanın tek dezavantajı bunlarla sınırlı değildir. Gözünüzde lensleriniz varken gözlerinizi ovmaya çalışmak kontakt lensleri aşındırabilir.

Ayrıca, artan proteinler ve gözyaşlarındaki lipitler ağlarken lenslerinize geçebilir. Ağladıktan sonra lenslerinizi değiştirebileceğiniz ortamı yakaladığınızda lenslerinizi lens solüsyonu kullanarak dezenfekte etmek iyi bir fikir olabilir. Tek kullanımlık günlük lenslerini kullanıyorsanız, yeni bir lens takarak işinizi garantiye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir