Lens Takmak Gözü Acıtır mı?

Göz acıması

İlk defa kontakt lens takacaksanız veya kontakt lens kullanmayı düşünüyorsanız muhakkak sizin de aklınızdan “Lens takmak gözü acıtır mı?” sorusu geçmiştir. Doğduğumuzdan eriştiğimiz yaşımıza kadar gözlerimiz için otomatikleşmiş bir koruma mekanizması kazanmışızdır. Biri üzerinize bir şey attığında ilk olarak gözlerinizi korursunuz. Öyle değil mi? Bu hissi aşıp kontakt lens kullanmak ve lenslerinizi gözünüzü acıtmadan takmak elbette zamana ihtiyaç duyacaktır.

İlk defa kontakt lens kullanırken acı hissetmeniz ve lenslerin varlığını gözünüzde hissediyor olmanız normaldir. Kontakt lensi yeni kullanmaya başlayan kişiler için bu his bazen gözünüzde bir kirpik varmış edasında hissedilebilir. Bazı kullanıcılarda daha ağır bazılarında daha hafif olabilir. İlk önce hafif bir yanma hissi oluşur ve yabancı her tür maddeden bugüne kadar sakındığınız gözleriniz kontakt lenslerinize karşı alışma aşamasında biraz duyarlı olabilir, sulanma yapabilir.

Bu semptomların çoğu, lenslerinizi taktıktan yalnızca birkaç dakika sonra çözülmüş olur. Lenslerinizi taktıktan sonra hayatınıza normalmiş gibi devam etmeye çalışın. Sonra bir fark edeceksiniz ki çektiğiniz tüm o acıyla karışık hissiyat yok olmuş. Sürekli gözlerinize odaklanırsanız psikolojik olarak bu histen kurtulamayacağınız yansımasına kapılabilirsiniz.

Bu konuda dikkat etmeniz gereken yalnızca tek bir husus var. Kontakt lenslerinizi çıkardıktan sonra veya taktıktan sonra göz ağırısı (acı değil) hissedilmemelidir. Göz ağrısı sorununun yanı sıra aşırı ışık hassasiyeti, belirgin yanmalar, sürekli kızarıklık veya bulanık görme sorununuz varsa derhal göz doktorunuza başvurmalısınız.

Etiketler:

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir