Lens Neden Göz Çapaklanmasına Neden Olur?

Lens takınca çapaklanma

Lensleriniz gözde çapaklanmaya mı neden oluyor? Tahmin edeyim; lenslerinizle uyumak gibi bir alışkanlığınız var öyle değil mi? Kontakt lensleri kullanmanın en sağlıklı şekli uyurken lenslerinizi çıkarmak veya tek kullanımlık, kullan at lensleri kullanmaktır. Gözlerimiz gün boyunca lensin göz yüzeyimizi kaplaması nedeniyle daha az oksijen geçişine sahip olurlar. Tüm günün yorgunluğu akan gözlerimizle bir de gece lenslerimizi çıkarmadan uykuya daldığımızda çapaklanma kaçınılmaz olacaktır.

Lenslerle uyumanın zararlı hakkında belki milyonlarca farklı bilgiye denk gelmiş, yine de şansınızı deneyerek üşengeçliğinize yenik düşmüş olabilirsiniz. Sabah kalktığınızda çapaklı gözlerle uyanıyorsanız (normal çapaklanmadan daha fazla) bu, kontakt lenslerinizin akşam çıkartılması gerektiğinin ispatıdır. Kontakt lensleriniz size kısaca gece boyunca orada olmamaları gerektiğini çapaklar yoluyla iletmeye çalışırlar. İnsanların gözleri normalde uyuduklarında zaten çapak üretir. Kontakt lenslerle uyunduğunda ise gözlerde daha fazla çapaklanma meydana gelir. Çünkü gözleriniz yeteri oksijeni alamaz ve dolaylı olarak bu durum çapaklanmaya neden olur.

Çapaklanmanın nedeni bir kontakt lens kullanıcısı için her zaman masum olamaz. Bazen lenslerinizi akşam yatmadan önce çıkarıyor olsanız bile yoğun bir çapaklanmayla uyanabilirsiniz. Gün ortasında lenslerinizi kullanırken çapaklanma sorununun devam etmesi, ciddi göz rahatsızlıklarının habercisi olabilir. Olağanın üzerinde gözlerinizde çapak sorunu yaşıyorsanız, yaşadığınız rahatsızlık için harekete geçmenizin vakti gelmiş demektir.

Göz doktorunuz yapacağı basit bir muayeneden sonra çapaklanma sorununa neyin olduğunun tanı ve teşhisini koyarak ilaç tedavisine başlanmasını sağlayabilir. Kontakt lenslerinizle uyumayı bıraktığınızda yaşadığınız çapaklanma sorunu sona eriyorsa sorunuzun cevabını zaten aldınız demektir. Elinizden geldiğince lenslerinizle uyumayın, duşa, havuza ve denize girmeyin. Lenslerinizi daima hijyen kuralları çerçevesinde kullanın. Daha az veya hiç sağlık sorunu yaşamadığınızı göreceksinizdir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir