Kontakt Lensler Nasıl Temizlenir?

Kontakt lensler tıbbi ürünlerdir ve dikkatli kullanılmalıdır. Lenslerinizde kir kalırsa bakterileri gözünüze bulaştırıp ciddi bir enfeksiyona neden olabilirler. Lenslerinizi düşürürseniz veya gözlerinizden kıvrılıp düşerse, lenslerinizi temizleyene kadar tekrar giymeyi denemeyin. Lenslerinizi tekrar kullanılmaya hazır hale getirmek için lenslerinizi düzenli olarak temizlemeniz gerekir. Lens temizliği lenslerinizi zararlı organizmalardan arındıracağı gibi lenslerinizin konforunu da arttırmaya yardımcı olacaktır.

Lens kullanırken lens bakımını doğru şekilde yapmalı ve lenslerinizi tüm hijyen kurallarını göz önüne alarak temizlemelisiniz. Lenslerinizi ideal biçimde nasıl temizleyebileceğinizi bilmiyorsanız aşağıdaki adımları takip etmeniz lenslerinizi nasıl temizlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz;

1- Kontakt Lens Kutusunu Hazırlayın

Kontakt lensinizi çıkarmadan önce, durulama yaparak ve yeni lens suyu ekleyerek kutuyu hazırlayın. Bu şekilde lensi doğrudan bir kağıt havlu yerine lens kabına koyabilirsiniz. Bu şekilde yapmanız, lenslerin kuruması, toz ve artıkların üstüne yapışması veya kaybolması riskini azaltır.

Daima yeni temizleme çözeltisi kullanın. Lensleriniz için kullandığınız lens suyu kirli ise, lensleriniz de kirlenecektir.

2- Lenslerinizi Kontrol Edin

Lensinizi gözünüzden çıkarın ve parmağınızın ucundan yakından inceleyin. Lensin yan taraflarına yapışmış herhangi bir kir görürseniz, lens kabına geri koyun ve bir sonraki adıma geçin. Aynı işlemi ikinci lens için de tekrarlayın.

3- Kontak Lens Suyu Bulun

Her gözlükçü lens suyunu lenslerinizle birlikte sunmalıdır. Eğer gözlükçüden lens suyu almadıysanız, internet veya eczaneden lens suyu satın alabilirsiniz. Aldığınız lens suyunun lensleriniz için uygunluğundan emin olun. İmkanınız olduğu sürece en iyi lens solüsyonunu kullanın.

4- Ellerinizi Sabun ve Suyla Yıkayın

Ellerinizi bir kağıt havlu veya bezle kurutun. Normal havlular, tüy bırakırlar; kirli olabilirler ve lenslerinize zarar verebilirler. Göz makyajınız varsa makyajınızı da yıkayın. Ellerinizde kalan su lenslerin altına sıkışabilir ve lensleriniz şişebilir. Ellerinizi iyice kuruladığınızdan emin olun.

5- Lenslerinizi Hafifçe Temizleyin

Bir kontak lensi, yukarı bakacak şekilde avuç içine koyun. Lens üzerine tam bir damla temizleme çözeltisi yerleştirin ve birkaç saniye bekleyin. Parmağınızı lense yerleştirin ve yukarı ve aşağı hareket ettirin, daha sonra sola ve sağa doğru hareket ettirin. Lensi yırtma riskine karşın, lens kabınıza koyduğunuzda lensi hareket ettirmeyin.

6- Lensi Lens Kutusuna Koyun

Her bir lensi temizledikten sonra, tekrar lens yuvasının uygun bölmesine koyun. Her iki kapağın da sıkıca kapatılmış olduğundan emin olun.

7- Lens Kabını Hafifçe Çalkalayın

Tuhaf gelebilir ancak bu aslında lenslerinizde kalan kiri temizlemeye yardımcı olur. Lenslere zarar vermemek için çok sert sallamayın. Lenslerinizi üretici tarafından aksi önerilmediği sürece kapalı lens kutularında saklayın. Lenslerinizi dezenfekte etmek birkaç dakika ila birkaç saat sürebilir.

Tüm adımları uyguladıysanız artık lenslerinizin kendini temizlemesi için beklemeye hazırsınız demektir. Ortalama olarak lenslerin tekrardan kullanmaya hazır hale gelmesi 6 saat kadar sürecektir. Yine de lens suyunuzun talimatlarını ve temizleme süresini okumayı unutmayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir