Kontakt Lens Kabı Nasıl Temizlenir?

Kontakt lenslerinizin bakımını ve hijyenini sağlamak kadar lenslerinizi muhafaza ettiğiniz kontakt lens kabınızın temizliği de önemlidir. Kontakt lens kabınızı belirli aralıklarla temizleyerek olası enfeksiyon risklerinin önüne geçebilirsiniz. Aynı zamanda kontakt lens kabınızı belirli aralıklarla (3 ayda bir ideal kabul ediliyor) değiştirmeniz gerekiyor. Ama önce gelin kontakt lens kabı nasıl temizlenir bir bakalım.

1- Kontakt lens kabınızdaki tüm lens suyunu boşaltın.

2- Lens kabınızın içine temiz lens solüsyonu damlatın ve temiz olduğundan emin olduğunuz parmağınızla lens kabının içini iyice ovalayın. Bu işlemden önce ellerinizin temiz olduğundan ve tüy bırakmayan havluyla ellerinizi kurulandığından emin olun.

3- Temiz olduğundan emin olduğunuz bir yere lens kabınızı ters yüz gelecek şekilde kapatın. Lens kutusunu ters biçimde kurumaya bırakmanız, kuruma işlemi boyunca içine toz girmesini engelleyecektir.

4- Kontakt lens kaplarınız ile aranızda duygusal bir bağ oluşmasına izin vermeyin. Lens kaplarınızı en geç 3 ayda bir değiştirin.

Lens Kabını Tencerede Kaynatmak

Yukardaki temizleme işleminin dışında bazen lens kabını tencerede kaynatmak gibi radikal temizleme fikirleri duyabilirsiniz. Lenslerinizi derinlemesine temizlemek istediğinizde bir tencerenin içinde kaynatmak iyi bir temizleme yöntemidir. Alternatif olarak lens kabınızı bulaşık makinesinde yıkabilirsiniz fakat bu temizleme yöntemlerinden birini kullanmak zorunda kaldığınızda, ilk 4 adımda yer verdiğimiz kontakt lens kabı nasıl temizlenir adımlarını tekrar uygulamanız gerekeceğini unutmayın.

Etiketler:, ,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir