Kimler Lens Takabilir?

kimler lens takabilir

Kontakt lensler, aktif bir yaşam biçimine veya spor yapmaya yönelen kişilerin görsel ihtiyaçlarını karşılamak için ideal bir çözümdür. Günümüz teknolojisiyle, neredeyse herkes, astigmatizma ve kuru göz sorunu yaşıyor olmasına rağmen rahatlıkla kullanabilecekleri kontakt lensleri takabilir. Özel bir rahatsızlığı olmayan ve sadece görüş problemi yaşayan herkes lens takabilir. Kozmetik amaçla kullanan renkli lensler, şaka lensleri veya vampir lensleri ise istisnasız herkes tarafından kullanılabilir

Kontak Lenslerin Gözlüklere Oranla Avantajları

Aktif insanlar için gözlüklere kıyasla kontakt lenslerin pek çok avantajı vardır. Gözlüklerden farklı olarak, terlediğinizde kontak lensleriniz buharlaşmayacak ya da burnunuzun üstündeki kemikleri veya kulaklarınız acıtmayacaktır. Kontakt lensler daha iyi periferik görme sağlar, çünkü görüş alanını sınırlayan çerçeveler yoktur. Kontakt lensler insanları yürüyüş, koşu ve bisiklet sürmek gibi aktiviteleri için idealdir. Lens kullanıcıları hafif sarılı spor güneş gözlüğü dahil olmak üzere her tür güneş gözlüğü takma özgürlüğünü sahiptir.

İlgili İçerik: Lens ile Güneş Gözlüğü Kullanmak

Sporcular için Lensler Daha Güvenlidir

Kontakt lensler pek çok spor için gözlüklere karşı daha güvenli bir alternatiftir. Bir basketbol oyununda dirsek çarpması veya futbol sahasında kaçırılan bir kafa topu gözlükler için sorun olurken lensler için değildirler.

İlgili İçerik: Lensle Futbol Oynanır Mı?

Göz doktorunuz tarafından uygun bir şekilde reçete edilen bir kontak lensinin göz dışına çıkması pek muhtemel değildir, ancak eğer bir lens kaybolursa, kolayca yenisiyle değiştirilebilirsiniz. Gözlüğünüz kaybolduğunda ise yenisini satın almanız gerekir.

İlgili İçerik: Lens Gözden Düşer mi?

Kontakt lensler yüzme gözlükleri veya dalış maskeleri altına da giyilebilir. Bu, çok yüksek miktarda düzeltme yapan, suyun içinde görebilmek isteyenler için uygundur. Kontakt lensler kirli su ile kirletilebildiğinden, doktorlar deniz gözlüğü takarken yüzmeyi önerir ve genellikle bu aktiviteler için suya maruz bırakıldıktan sonra atılan günlük tek kullanımlık lensleri reçete eder.

İlgili İçerik: Kontakt Lens ile Havuza Girilir Mi?

Lensler Uygun Fiyatlıdır

Günümüzün kontakt lens fiyatları gerçekten çok uygun. Bir yıllık kontakt lens takımı, iyi bir çift koşu ayakkabısının maliyeti karşılığında satın alınabilir. Bugün reçete edilen kontakt lenslerin çoğu tek kullanımlıktır ve bir ay ile her gün aralıklarla değiştirilmek üzere tasarlanmıştır. Günlük tek kullanımlık lensler, lenslerine spor yaparken ihtiyaç duyanlar için mükemmeldir. Çünkü her defasında yeni ve temiz bir lens kullanırsınız ve bunları günün sonunda çöpe atıyorsunuz. Bu kontakt lensleri çok rahat ve kullanımı kolay hale getiriyor.

İlgili İçerik: Kontakt Lensler Pahalı mı?

En Garanti Cevap Doktorunuzda Saklı

Çoğu kişi kontakt lens takabilir, ancak bazıları göz önündeki kornea düzensizlikleri, önceden geçirdiği göz ameliyatları veya diğer göz sağlığı sorunları nedeniyle kontakt lens takma güçlüğü çekebilirler. Yalnızca göz doktorunuz, kontak lensi takmak için iyi bir aday olup olmadığını belirleyebilir ve gözlerinize uyacak en uygun lens tasarımı, boyut, şekil ve gücünü reçete edebilir.

Unutmayın ki, kontakt lensler tıbbi bir cihazdır ve satın almak için göz doktorunuzdan reçete almanız gereklidir. Göz doktorunuz, kontakt lens kullanımının gözleriniz için güvenli ve sağlıklı olmasını sağlamak için kontakt lens takma ve değerlendirme yapacaktır. Lens kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan rahatsızlıklar lensler uyumaya bağlı olarak veya lenslerinizi doktorunuzun talimatlarına uygun olarak değiştirilmediğinde ortaya çıkabilir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir