Günlük ve Aylık Lenslerin Farkları

Günlük ve aylık lenslerin arasındaki farklar

Lensler hakkında araştırmanızı yaparken iki farklı seçeneğe toslayacaksınız; günlük ve aylık lensler. Günlük lensler tek porsiyonluk, yani tek kullanımlık kullan/at tarzı lenslerdir. Takarsınız, gün boyunca kullanır ve işiniz bittiğinde atarsınız. Aylık lensler ise aylık değişimlidir. Sabah takarsınız, akşam çıkarıp lens solüsyonu ile temizler, lens kabının içinde istirahate bırakırsınız. Sabah kalktığınızda aynı lensi tekrardan takar ve gününüze devam edersiniz. Bu süreci bir ayı dolduruncaya dek devam ettirir, birinci ayın sonunda lenslerinizi çöp kutunuza şutlarsınız.

Günlük ve aylık lenslerin farkları üzerine ayrı bir içerik hazırlamak istememizin birçok haklı nedeni var. Lens satın almak isteyen ve yeni başlayanların karşısına en çok bu iki lens türü çıkıyor. Hangisinin hangi avantajı ve dezavantajı olduğunu bilmeyen tüketiciler, hayat tarzlarıyla ölçüşmeyen hatalı seçimler yapabiliyor. İçeriğimizi okuduktan sonra günlük ve aylık lenslerin farkını anlayacak, kendi hayat tarzınıza uyan lensi seçerek lenslerinizden maksimum verim alacaksınızdır.

Performans

Dünyaca ünlü markaların tamamı lenslerini aylık ve günlük değişimli lensler olarak üretiyor. Hangi lensi seçerseniz seçin aradığınız kaliteli lensleri bulabileceksiniz. Bu bağlamda “Aylık lensler daha iyi performans sunar.” veya “Günlük lensler daha iyi performans vaat ediyor.” gibi bir ayrım yapmak söz konusu değildir. Aylık lensler de, günlük lensler de gayet yüksek görüş performansı sunuyor. Popüler ve en iyi lens markaları artık günlük ve aylık lensler için bir de torik lens seçeneğine sahip.

Tüm lensler ileri seviye teknolojiler kullanılarak geliştiriliyor ve adı sanı duyulmayan markalara bulaşmadığınız sürece hepsi kendi bandında tatminkar görüş performansa sahip. Eğer daha iyi performans için sizi bir satıcı aylık veya yıllık lens satın almaya yönlendiriyorsa, muhtemelen yeteri kadar ürünleri tanımıyor demektir.

Rahatlık & Kullanım Kolaylığı

Günlük lensler rahatlık ve kullanım kolaylığı konusunda burun farkıyla aylık lenslerin önüne geçiyor. Günlük lensleri istediğiniz zaman takabilir ve istediğiniz zaman çıkarıp çöpe atabilirsiniz. Lens kullanmayıp tüm gününüzü evde geçireceğiniz zaman, gözlüklerinizi kullanarak lens adetinden tasarruf edebilirsiniz. Her gün taze bir lens ile yola başlamak konfor namına gerçekten kullanıcılara büyük rahatlık vaat ediyor.

Günlük lenslerin kullanım kolaylığı adına önde olmasının önemli sebeplerinden biri onları temizlemek için uğraşmayacak olmanızdır. Her gün taze bir lens ile yola devam edeceğiniz için evinizde ve yanınızda sürekli lens suyu taşımanıza / bulundurmanıza gerek yoktur.

Aylık lensler bu avantajların çoğunu kaybederken fiyat avantajını elinde tutuyor. Günlük lensler, özellikle ülkemizdeki dolar kurunun sürekli dalgalanması nedeniyle maliyetli olabiliyor. Aylık lenslerin fiyatları günlük lenslere kıyasla daha ucuz. Üstelik daha önceki maddede belirttiğimiz gibi iki lens takımının arasındaki performans farkı oldukça minimal.

Aylık lenslerin en büyük dezavantajı bakımlarını yapmaktır. Yatağınızın yolunu tutmadan önce, lenslerinizi her gece çıkarmanız ve temizledikten sonra lens kabına yerleştirmeniz gerekiyor. Bir süre sonra rutin olarak bakım yapmak alışkanlık haline geliyor fakat alışma sürecini atlatana kadar aylık lensler biraz sizi zorlayabilir. Yine de emin olun yaptığınız tasarruf buna değecektir.

Hijyen

Günlük ve aylık lenslerin farkları birçok açıdan avantajlar ve dezavantajlardan oluşuyor. Söz konusu hijyen olduğunda günlük lensler tartışmaya kapalı olarak öndeler. Aylık lensinizi bir ay boyunca takmak zorundasınız. Koca bir ay boyunca lenslerinizin üzerinde kirler, proteinler ve en önemlisi gözünüze zararlı maddeler üreyebilir ki, bunlar enfeksiyon riski anlamına gelir.

Diğer yandan günlük lens kullanırken her gün yolunuza yeni bir lensi kullanarak devam edersiniz. Lens yüzeyinin üzerinde biriken kirler, proteinler ve zararlı mikroorganizmalar akşam olunca lensle birlikte çöp kovasının yolunu tutarlar.

Fiyat

Günlük lensleri satın aldığınızda aylık lenslere oranla daha yüksek bir bedel ödemeniz gerekecektir. Yalnız aylık değişimli lensleri sütten çıkmış ak kaşık sanmayın. Aylık lens kullanırken daima lens solüsyonu masrafınız olacak.

İkisi arasındaki kıyası yapabilmeniz için en iyisi hayat tarzınızı ve kendi ekonomik durumunuzu göz önüne almanız olacaktır. Günlük lenslerin rahatı sizin için vazgeçilmez olabilir. O zaman günlük lensleri satın almanız daha mantıklı olacaktır. Günlük lenslerin avantajına ihtiyacınız yoksa ve aylık lensin bakımını yapmak sizin için sorun değilse daha uygun fiyata aylık lens ve lens solüsyonu satın alabilirsiniz.

İlgili İçerik: İnternetten Lens Almak

Konfor Faktörü

Bazı diğer faktörler etkin olmakla birlikte kontakt lenslerin konforunun ilk adımı lens kullanıcısının kendisidir. Kimi aylık lens kullanıcıları yüksek nem ve oksijen geçirgenliğine sahip lenslerini kullanmaktan gayet memnundur. Kimileri ise bu lensleri kullandığında konforun zamanla lenslerini terk ettiğinden yakınarak günlük lens kullananların safına dahil olabilir. Her ikisini de denemeniz hatta olabildiğince çok markaya şans tanımanız gerekiyor.

Bu içeriğimizde günlük ve aylık lenslerin farklarına tüm objektifliğiyle yer vermeye çalıştık. Her ikisinin de kendi içinde avantajları ve dezavantajları var. Umarız ki, bundan sonra ihtiyacınız olanı kendiniz belirleyecek ve size en uygun lensleri tercih edebileceksinizdir.

Etiketler:,

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir