Botoksun Göze Zararı Var mı?

Botoks göze zararları

Botoks enjeksiyonları, 2015 yılında 4.26 milyondan fazla enjeksiyonla yaşlanmanın görünür belirtileri ile mücadelede kullanılan yaygın araç haline geldi. Seans başına 700 ila 1.500 TL civarında bir maliyetle botoks en popüler ameliyatsız kozmetik işlemdir. Bir tıbbi kozmetik müdahale olarak değerlendirilen botoks uygulaması neredeyse her yaştan ve her cinsiyetten meraklısına uygulanabilir. Genellikle uygulamanın en büyük kullanıcıları kadınlar fakat tüm botoks enjeksiyonlarının %10’undan fazlasını erkeklerin kullanıldığı bilinen istatistik verileri arasında.

Botoks uygulamasının ne olduğuna uzun uzadıya daha fazla değinmemize gerek olmadığını düşünüyorum. Çünkü bu sayfaya ulaştığınıza göre Botoks enjeksiyonu yaptırmaya karar vereceksiniz ve botoksuz göze zararı var mı diye merak ediyorsunuz. Sahi gerçekten botoks uygulamasının gözünüze zararı var mı ve botoks olan biri kontakt lens kullanabilir mi?

Botoksun Göze Zararı Var mı?

Alanının uzmanı cerrahlar tarafından yapılması halinde botoks uygulamasının genel sağlığınıza ya da gözlerinize bir olumsuz etkisi söz konusu değil. Botoks enjeksiyonu uygulanan bölümde sadece geçici süreli kas spazmı yaşanıyor. Spazmlar görüş kalitesini etkilemiyor ve gözleriniz üzerinde herhangi bir zararı yok. Dolayısıyla botoks uygulamasına karar vermeden önce gözlerinize etkisini düşünüyorsanız gönlünüzü ferah tutabilirsiniz.

Göze yakın alanlara uygulansa dahi botoks yalnızca uygulanan kas dokusu üzerinde etkili olacaktır. Göz kaslarınıza botoks uygulamasının yapılmasının imkansız olması botoks uygulamasının görüşünüze zararının olmayacağı anlamına geliyor. Ya kontakt lens kullanıyorsanız ne olacak? Botoks yapan kişiler kontakt lens kullanabilirler mi?

Botoks Yapan Kişiler Lens Kullanabilir mi?

Tıpkı botoksun göze zararının olmaması gibi botoks yaptırmış kişilerin kontakt lens kullanmasına engel teşkil edecek bir durum yoktur. Botoks gözlerinize zarar vermez ve botoks enjeksiyonundan sonra kontakt lens kullanmanızı etkilemez. Sadece botoks yaptırdıktan sonra lenslerinizi daha nazik takmaya dikkat etmelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir