Bilgisayar Kullanıcıları İçin En İyi Kontakt Lensler Nelerdir?

bilgisayar kullananlar için lens

İnsan gözlerinin ekrana odaklanma şekli ve ekranın yaydığı ışıklar zamanla gözlerimizi etkileyebilir. Kontakt lens takan kişiler için bu etki sıradan kullanıcılardan daha şiddetli olabilir. Bu etkilere karşı koymak adına belirli özellikleri sunan kontakt lensleri denemek isteyebilirsiniz. Modern dünyada çoğumuz bilgisayarlarla çalıştığımız için bilgisayar kullanıcıları için en iyi lensin ne olduğu sorusu elbette merak uyandıran bir konu.

Bilgisayar ekranlarının uzun süre kullanılması halinde kuruluk, tahriş, kızarıklık, göz yorgunluğu ve bulanık görme sorunları ortaya çıkabilir. Günün büyük bölümünü bilgisayar kullanan herkes muhtemelen bu sorunlardan bir veya birkaçını yaşayacaktır. Zaten bu etkilerden biri veya birkaçına sahipseniz ve etkileri düşürmenin bir yolunu arıyorsanız, aşağıdaki değişikliklerden bazılarını göz önünde bulundurabilirsiniz.

Bilgisayar ile Lens Kullanmak

Günümüzde günlük hayatta teknoloji yaygınlaştıkça, göz problemleri birçok kişi için kaçınılmaz hale gelecektir. İnsanlar genellikle her 5 saniyede bir kez gözlerini açıp kapatırlar. Bir bilgisayar monitörüne baktığınızda ise bu denge bozulabilir. Gözlerimizi sürekli kırpmamız göz yaşlarımızın tazelenmesi ve gözlerimizin temizlenmesine yardımcı olur. Gün boyunca göz kapaklarımızın hareketi sırasında gözün sağlıklı kalmasını ve düzgün çalışmasını sağlayan ince bir gözyaşı tabakası yayılır.

Ancak bir bilgisayarı kullanırken, insanlar bir dakikalar içinde sadece birkaç kez gözünü kırpıyor ve bu kırpma yüzeysel olarak gerçekleşiyor. Göz kapakları her tarafı kapatacak şekilde kırpılmazsa gözyaşı göz yüzeyinin tamamını yenilenmez. Bu tek başına uzun süreli bilgisayar kullanımı ile ilişkili rahatsızlığa neden olur.

Bilgisayar kullanırken yaşadığımız bir diğer sorun ise göz kaslarımızdır. Gözlerimizle takip etme ve odaklanmaya yardımcı olan kasları bir video izlerken veya okuma yaparken yandan yana olacak şekilde hareket ettiririz. Oysa bilgisayar kullandığımızda belli bir uzaklıkta bakmamız ve odaklanma noktasının değişmesi durumu söz konusudur. Haliyle gözlerimiz bu durumda hem yorulur hem de zamanla çeşitli rahatsızlıklara yatkın hale gelir.

Yukarıdaki rahatsızlıkların tümü lens kullanın veya kullanmayın sizi yakanızdan tutabilecek rahatsızlıklar. Peki, bu rahatsızlıkları sıfıra indirgemek için ne yapmalıyız?

Bilgisayar ile Lens Kullananlar için Tavsiyeler

  • Bilgisayarın uzaklığı için ideal açıyı bulun. Ekranın göz hizanızda olmasını sağlayın. Tüm gün yukarı veya aşağıya bakmak zorunda kalmak gözlerinizi fazlasıyla yoracaktır.
  • Molalarınızda gözleriniz için de mola verin ve gözünüzle görebileceğiniz en uzaktaki nesneye bakıp odaklanmaya çalışın. Bunu birkaç kere tekrarlamak göz kaslarınızı rahatlatmanıza yardımcı olacaktır.
  • Gözlerinizi daha çok kırpmaya çalışın. Kulağa kolay gibi gelse bile bilgisayar kullanırken gözlerinizi sürekli kırpmayı başarmak sandığınız kadar kolay değildir. Gözlerinizi yeterince kırpmadığınızı düşünüyorsanız en azından molalarınızda gözlerinizi hızlıca kırpıp açma egzersizleri yapmayı deneyebilirsiniz.
  • Su tüketimi vücudumuzun geneli için olduğu kadar gözlerimiz için de önemlidir. Su tüketiminizi arttırmak gözlerinizin kuruma sorununu aşmanıza yardımcı olur. Günde en az 3 veya 4 büyük bardak su tükettiğinizden emin olun. İmkanınız varsa daha çok su tüketin.
  • Lenslerinizi daha dikkatli seçin. Tüm gün boyunca bilgisayar başında kalacaksanız, bilgisayar kullanıcıları için geliştirilen özel lensleri kullanmayı deneyebilirsiniz.

Bilgisayarla Çalışanlar için Lens Seçimi İpuçları

Bilgisayar günlük rutininizin bir parçası haline gelmişse, bir yazılımcı veya bir profesyonel oyuncuysanız vereceğimiz bazı ipuçlarıyla bilgisayar kullananlar için en iyi lensi seçmeyi başarabilirsiniz. Bilgisayarla çalışanlar lens seçimi yaparken şu noktaları göz önünde bulundurmalıdır.

Lensin nem oranı: Alacağınız lenslerin daima gözleri nemli tutacağından emin olduğunuz kontakt lensleri seçin. Bilgisayar ve diğer elektronik aygıtları kullanırken gözlerinizi daha az kırpacaksınız ve bu gözlerinizin kurumasına neden olacaktır. Kuruyan gözler ise lens kullanırken batma, gözlerin kızarması ve konfor düşüşüne neden olacaktır. Daima kendini nemli tutmayı başarabilen lensleri tercih etmeniz ve bilgisayar kullanırken göz kırpma sayınızı arttırmaya çalışmanız gerekiyor.

Oksijen geçirgenliği yüksek lensler: Oksijen geçirgenliği yüksek lensler daha incedir ve gözünüzün yüzeyi üzerinde daha az seyahat ederler. Sürekli sabit kalmayı başarabilen yüksek oksijen geçirgenliğine sahip lensler gözlerinizin yorulmasını önemli ölçüde azaltır. Oksijen geçirgenliği yüksek olan bir lens kullanmak gün sona erdiğinde hala rahatsız olmadan kontakt lenslerinizi kullanmanızı yardımcı olabilir. İlla GP olarak adlandırdığımız lensleri kullanmanıza gerek yok. Lens satın alırken daima oksijen geçirgenliği en üst seviyede olan ve açıklamasında bilgisayar kullanımı için uygundur veya bilgisayar kullanan lens kullanıcıları için tasarlanmıştır ibaresi yer alan lensleri tercih edin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir