Astigmatı Olanlar Renkli Lens Kullanabilir mi?

En basit tanımıyla Astigmatizm; korneanın basketbol topu şeklinde olması gerekirken amerikan futbolu topu şeklinde olmasıdır. Bu biçimsel farklılık ışığı gözün arkasında farklı şekilde odaklar. Bunun bir sonucu olarak kişi çarpık veya gerilmiş bir görüntü yakalamış olur. (Hemen aşağıdaki görselde görebilirsiniz) Peki, astigmatı olanlar renkli lens kullanabilir mi?

Normal lens kullanıcıları gibi renkli lens kullanmak isteyenler de astigmatı olmasına rağmen renkli lens kullanabilirler. Günümüzdeki teknolojinin yardımıyla astigmatizmaya zarar veren kitleler, torik teknolojisi sayesinde aşılabiliyor. Piyasada renkli lens seçeneği olarak artık onlarca günlük, haftalık ve aylık renkli kontakt lensler satılıyor. Kullandığınız lensin torik lens olma özelliği sahip olması halinde görüş sorun yaşamadan renkli lens kullanabilirsiniz.

Yine de doktorunuz veya lenslerinizi satın almak için optikçilere gittiğinizde size astigmatınız olduğunda renkli lens kullanmamanızı önerebilir. Bunun başlıca birkaç nedeni var:

 • Renkli astigmat lenslerin görüşünüze olumsuz etkisi yok ancak cüzdanınıza olacağı kesin. Renkli torik lensler gerçekten pahalı ve ortalama bir çiftinin fiyatı 500 ila 1400 lira arasındada değişiyor.
 • Torik renkli lens seçenekleri normal torik lenslere oranla daha kısıtlı bir ürün yelpazesine sahip. Bu yelpazedeki lenslerden birini satın almak size pahalıya mal olacağı gibi diğer lenslerlerin sahip olduğu görüş teknolojilerine sahip olmayabilirler (örneğin UV koruması gibi).
 • Astigmatlı renkli lens kullanmak istediğinizde yaşayacağınız bir diğer sorun aradığınız lensin göz değerlerinize uygun olanını bulmak. Göz çapınıza tam uyan, miyop ve astigmat sorununuzu ortadan kaldıracak bir torik renkli lens bulmak karmaşık bir göz reçeteniz olduğunda güç olabilir. Hatta bazen imkansız olabilir.

Doktorlarımızın ve optik lens satıcılarının bu konu hakkındaki yorumları okuduğumuza göre şimdi hangi lens markalarını tercih edebileceğinize bir bakalım. İşte en çok tercih edilen torik renkli lens markaları:

Solotica Torik Renkli Lensler (Astigmat)

solotica torik renkli lens

ParanaLentes, Brezilya merkezli Solotica kontakt lenslerin çevrimiçi bir perakendecisidir. 2004 yılından beri faaliyete olan ParanaLentes, Solotica marka renkli lensleri tüm dünyada satıyor.

Solotica, birçok farklı ton ve varyasyona sahip bir renkli kontakt lens serisidir. Tabii ki, astigmatizmaya sahip kullanıcıları sadece Solotica Hidrocor Toric ve Solotica Natural Colors Toric lens serileri ilgilendiriyor. Hemen her göz için uyumlu bir modeli olan Solotica’nın lensleri için reçetenizin:

 • Sphere: -20.00 ile +10.00 arası
 • Cylinder: -0.75 ile -7.00 arası
 • Axis: 1 ile 180 arası

Değelerine sahip olması gerekiyor.

Solotica Hidrocor Toric ile Solotica Natural Colors Toric serisi arasındaki fark, lenslerin renk desenlerinin görünüşüyle sınırlı. Solotica Hidrocor Toric, lens boyunca daha fazla tek biçimli bir renge sahiptir. Solotica Hidrocor Toric serisinde; gri, mavi, okyanus yeşili, bal sarısı, yeşil ve açık kestane rengi seçenekleri mevcut:

Solotica Natural Colors Toric’da ise gözlerinize kontrastlı bir renk verecek olan lens seçenekleri mevcuttur. Solotica Natural Colors Toric serisinde; kristal, gri, kuvars, mavi, yakut, okyanus yeşili (daha açık), bal rengi, ela, yeşil ve zümrüt yeşili renkleri var.

Her iki lensin de fiyatı birbiriyle neredeyse aynı sayılır. Ortalama olarak lenslerin bir çift fiyatı 285.66 USD olarak ücretlendiriliyor ki, TL üzerinden hesapladığımızda bir çift için 1000 liranın üstünde fiyatı ödemeyi göze almanız gerekiyor. Lenslerin yıllık değişimli lens olduğunu unutmadan belirtelim.

Rainbow Renkli Torik Lens

rainbow renkli torik lens

Astigmatlı renkli lens isteyenlerin Türkiye’de en kolay ulaşabileceği lenslerden biri olan Rainbow’un renkli torik lens serisidir. Renk seçeneği açısından biraz kısıtlı kalan Rainbow torik lensler, yalnızca fıstık yeşili (Giallo), Gri ve Gök mavisi seçeneklerine sahip. Rainbow’un lensleri yıllık değişimli olarak satılıyor ve reçetenizin;

 • Sphere: -10.00 ile +10.00 arası
 • Cylinder: -0.75 ile -3.75 arası
 • Axis: 5 ile 180 arası

değerleri arasında olması gerekiyor. Rainbow’un özel şişe içinde gönderilen lenslerinin tek bir adetinin fiyatı 199 TL, bir çift aldığınızda ise 398 TL ödemeniz gerekiyor. Ülkemizde kolayca bulanabildikleri gerçeğini göz önüne alırsak fiyatı makul gibi duruyor.

Eurocon Renkli Torik Lensler

Lensan firması tarafından üretilen Eurocon marka tıpkı Rainbow gibi ülkemiz tedarikçilerinden zorlanmadan edinebileceğiniz uygun fiyatlı bir diğer astigmatlı renkli lens. Yıllık değişimli olarak satılan bu lenslerin; su yeşili, fıstık yeşili, gri ve verde adı verilen renkleri bulunuyor. Eurocon lensleri özel şişe içinde gönderiliyor ve bir tanesinin adet fiyatı 199 TL’den satılıyor. Bir çift satın almak istediğinizde 398 TL ödemeniz gerekiyor. Eurocon renkli lenslerinden birini kullanmak için reçetenizin;

Sphere: -15.00 ile +10.00 arası

 • Cylinder: -0.75 ile -3.00 arası
 • Axis: 5 ile 180 arası

değerlere sahip olması gerekiyor.

Desio (Renkli ve Astigmatlı Lens)

desio renkli lens

Desio, kendi ürettiği eşsiz renkli kontakt lensleri piyasaya sunan bir İtalyan markası. Desio renkli lenslerini sadece kadınlar için üretmiyor. Erkekleri de kadınlar gibi birincil müşteri profili arasında görüyor ve ilgi duyabilecekleri lensler üretiyor. Şu an öne çıkmakta olan 3 farklı renkli lens serileri bulunuyor. Renkli ve astigmatlı olarak üretilen lensler 3 aylık değişimli olarak üretiliyor ve aşağıdaki reçete değerleri arasında bulunabiliyor:

Sphere: -10.00 ile +3.00 arasında

Cylinder: -0.75 ile -3.00 arasında

Axis: 10 ile 180 arasında

Desio’nun lenslerinin hepsi eşsiz ve benzersiz renklere sahip. Popüler marka, lenslerini üretirken dünya ve denizden ilham alıyor. İlham kaynağının doğallığı lenslere de yansıyor ve ortaya harika ve doğal görünen gözler çıkıyor. Desio’nun astigmatlı renkli lensleri arasında; krem beji, buz mavisi, yeşil, çöl rüyası, orman yeşili, karamel kahverengisi ve kar beyazı renk seçenekleri var.

Doğal olarak bu eşsiz görüntü ve tasarımın bir bedeli var. Renkli lens üreticileri arasında seçkin bir yere sahip olan Desio’nun tek bir lensinin adeti 80 euro. Yani bir çift renkli lens için 180 dolar (Yaklaşık 680 TL) ödemeniz gerekiyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir