Ambalajı Açılmamış Lens Bozulur mu?

Ambalajı Açılmamış Lens

Belki lenslerinizi alıp uzun bir süre bir kenarda beklettiniz ya da lensinizin son bir çifti olduğunu unuttunuz. Ambalajı açılmamış lens bozulur mu? Uzun süre kenarda bıraktığınız lensi kullanırsanız ne olur?

Satın aldığımız tüm tıbbi ürünler ve gıda ürünlerinin bir son kullanma tarihi vardır. Kontakt lensler için de üreticiler bir son kullanma tarihi belirleyip, bu tarihi lens ambalajının üzerine işlerler. Genellikle lenslerin son kullanma tarihi üretilip ambalajlandıktan sonra 3 yıl kadardır. Lensinizin ambalajı üzerindeki süre geçerliliğini hala koruyorsa lenslerinizi kullanmanıza bir sakınca yoktur. Buna karşın lenslerinizin bunca süre içinde nerede saklandığı dikkat etmeniz gereken bir detay.

Lenslerinizi güneş ışığı almayan ve oda sıcaklığı şartlarına uyum sağlayan ortamlarda saklamalısınız. Lenslerinizi sakladığınız yere bağlı olarak ambalajın yapışkanları geçerliliğini yitirmiş, lens paketinin içine hava ve bakterilerin girmesine izin vermiş olabilir. Bundan tam olarak emin olmanız neredeyse imkansızdır. Lenslerinizi içinizin sinebileceği ve yukarda belirttiğimiz şartları yerine getiren bir ortamda sakladığınızı düşünüyorsanız ve kullanım tarihi sona ermemişse kullanabilirisiniz.

Süresi Geçen ve Tarihi Geçmiş Lens Kullanılırsa Ne Olur?

Lens üreticilerinin lensleri için bir ömür biçmesinin nedeni var. Lensleriniz ambalajındayken bir sıvı içinde durur. Bu sıvı içinde uzun süre duran lensleriniz konfor özelliklerini zamanla yitirir. Ambalaj ise bir süre sonra bünyesinde barındırdığı kimyasalları lenslere salgılayabilir. Dahası ambalajın yapışkan bölümleri esnediği için lensiniz havayla dolaylı olarak; toz ve bakterilerle arkadaş olabilir. Bakterilerle dolu bir lensi gözünüze takmak istemeyeceğiniz konusunda sizinle bahse girebiliriz.

Eğer lenslerinizin süresi dolmuşsa veya süresi dolmaya yakın bir zaman dilimine ulaşmışsa verebileceğiniz en sağlıklı karar lensi çöpe atmak olmalıdır. Göz sağlığınızın değerli olduğunu ve bir paket lens tutarından daha fazlasını ettiğini lütfen unutmayın. Daima sağlıklı ve hayata güzel gözlerle bakın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir