Acanthamoeba Keratiti Nedir? Belirtileri ve Korunma Yolları

Genelde kontakt lens kullanan kişilerde görülen Acanthamoeba göz enfeksiyonları nadir yaşanan ancak ciddi bir durumdur. Sık sık lens kullanımı ve zayıf hijyen nedeniyle başlarlar. Acanthamoeba keratitini önlemek için, göz doktorunuzdan aldığınız lens bakımı, lens takma ve lens çıkartma talimatlarına dikkatle uyduğunuzdan emin olun.

Uygun kontakt lens bakımı, Acanthamoeba’nın neden olduğu gözler dahil, tüm kontakt lensle ilgili göz enfeksiyonlarını büyük ölçüde azaltmaktadır. Önleme her zaman en iyi yaklaşımdır, çünkü Acanthamoeba keratitinin tedavisi oldukça zor olabilir. Bazı durumlarda bu enfeksiyonlar, ciddi bir cerrahi prosedür olan kornea naklini bile gerektirebilir.

Acanthamoeba Nedir?

Acanthamoeba; musluk suyu, kuyu suyu, sıcak küvetler, toprak ve kanalizasyon sistemleri gibi doğal olarak su kaynaklarında bulunan bir amiptir (küçük, tek hücreli hayvanlar).

Acanthamoeba Keratiti

Bu minik parazitler göze bulaşırsa, Acanthamoeba keratit sonuç verir. Kondisyon ilk kez 1973 yılında kontrendikedir ve vakaların yaklaşık % 90’ı kontakt lens kullananlardan oluşmaktadır.

Acanthamoeba Kimlerde Görülür?

Son yıllarda, ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ve diğer araştırmacılar, kontakt lens kullanıcıları arasında Acanthamoeba keratit vakalarının belirgin salgınlarına dikkat çekti.

Örneğin 2007’de CDC, daha önce Advanced Medical Optics olan Abbott Medical Optics (AMO) tarafından üretilen kontakt lens solüsyonu Complete MoisturePlus’ın kullanımıyla ilişkili Acanthamoeba keratitiyle ilgili birkaç halk sağlığı uyarısı yayınladı.

CDC, kontakt lens suyu kullanımıyla ilişkili Acanthamoeba keratitinin gelişme riskinde 7 kat artış olduğunu ve AMO’nun piyasadan Complete MoisturePlus’ı geri çekmesini sağladığını belirtti. Kontakt lens suyunun kendisi kirli değildi, ancak Acanthamoeba keratitini önlemede etkisiz kalıyordu.

CDC, Mayus 2006’da dünya satış pazarlarından çıkarılan MoistureLoc kontakt lens suyu ile Bausch + Lomb’ın ReNu’sunun kullanımı ile ilişkili mantar göz enfeksiyonlarıyla ilgili benzer uyarılar yayınladı. Kısacası uzun süreli lens kullanıcıları hijyenlerine dikkat etseler bile Acanthamoeba’nın hedefinde olmaktan kurtulamayabilir. Peki Acanthamoeba keratitine ne neden olur?

Akantamoeba Keratit’inin Nedeni Nedir?

Acanthamoeba keratiti; kirli musluk suları, spa ve jakuzi gibi sıcak su küvetleri, doğal su kaynakları, havuzlar veya duş alırken lens kullanmaktan oluşurlar.

Buna ek olarak, bazı bilim insanları, su kaynağındaki dezenfektanlar gibi kanserojen (potansiyel olarak kansere neden olan) ürünlerin azaltılmasına yönelik yeni ABD Çevresel Koruma Ajansı düzenlemelerinin, yanlışlıkla su kaynaklarında Acanthamoeba bulma olasılığının artması da dahil olmak üzere mikrobik riskleri artırdığını teorik olarak ortaya koymaktadır.

Acanthamoeba Keratitis

Diğer araştırmacılar, kontakt lensle ilgili göz enfeksiyonlarındaki son artışları, daha az etkili kontakt lens temizleme ve dezenfeksiyonuyla sonuçlanabilecek “no-rub” lens bakım sistemlerinin getirilmesiyle ilişkilendirmektedir.

Ancak, artan neden ne olursa olsun, Acanthamoeba, özellikle de temizleme sırasında lens yüzeyinin ovulanmasıyla kolaylıkla öldürülebilir. Sonuç olarak, kontakt lens hijyeninize dikkat etmek Acanthamoeba keratitini önlemenin en etkili yoludur.

Acanthamoeba Keratiti Belirtileri Nedir?

Acanthamoeba keratitinin belirtileri kontak lenslerinizi çıkardıktan sonra gözlerinizin kızarması ve göz ağrısı, gözyaşı boşalması, ışık hassasiyeti, bulanık görme ve bir şeylerin gözünüzde olduğunu hissidir.

Bu tür semptomlar görüldüğünde her zaman göz doktorunuza başvurmalısınız. Acanthamoeba keratitinin göz doktorunuz tarafından teşhis edilmesi sıklıkla güçtür, çünkü semptomları pembe göz semptomlarına ve diğer benzeri göz enfeksiyonlarına yakınlık gösterir.

Keratitin teşhisi, durumun diğer enfeksiyonları yönetmek için kullanılan antibiyotiklere dirençli olduğu belirlendiğinde sıklıkla görülür. Kornea dokusunun “halka benzeri” bir ülserasyonu da ortaya çıkabilir.

Maalesef, derhal tedavi edilmezse, Acanthamoeba keratiti kalıcı görme kaybına neden olabilir veya kayıp görmeyi iyileştirmek için bir kornea nakli gerektirebilir.

Acanthamoeba Keratiti Korunma Yolları

Acanthamoeba Keratiti korunma yolları olarak tavsiye edebileceğimiz lens kullanımına ilişkin bazı dikkat etmeniz gereken kilit noktalar vardır. Bu tavsiyeleri dikkate alarak Acanthamoeba Keratiti enfeksiyonuna yakalanma ihtimalinizi büyük ölçüde düşürebilirsiniz;

  • Kontakt lenslerin bakımı ile ilgili olarak göz doktorunun tavsiyelerini takip edin. Yalnızca önerdiği ürünleri kullanın.
  • Asla kontak lensleri ile musluk suyu kullanmayın. FDA, kontakt lenslerin herhangi bir suya maruz bırakılmaması önerisinde bulunmuştur.
  • Gözünüzde lensleriniz varken yüzmeyin, duş veya sıcak küvet kullanmayın. Eğer illa yüzmeniz gerekiyorsa üzerlerine hava geçirmez deniz gözlüğü takın.
  • Lenslerinizi her gece yeni dezenfekte edici lens solüsyonuna batırdığınızdan emin olun. Dezenfeksiyona yönelik olmayan ıslak bir solüsyon veya tuzlu solüsyonu kullanmayın.
  • Lenslerinizi tutmadan ve dokunmadan önce daima ellerinizi yıkayın.
  • Günlük lens kullanmıyorsanız, lenslerinizi çıkardıktan sonra derhal temizleyin ve lens kabına yerleştirin. Ovuşturulmaya gerek kalmayan bir lens suyu kullanıyor olsanız bile lenslerinizi lens suyuyla ovun ve ardından lens kutusunda saklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir